مقالات

تاریخچه نماد فروهر چیست و چه معنا و مفهومی دارد؟

تاریخچه نماد فروهر چیست و چه معنا و مفهومی دارد؟

نماد فروهر از لحاظ شکل ظاهری تشکیل شده از یک پیکره انسان، تاج پادشاهی، حلقه پیمان،جامه بلند فرمانروایی، بال و دم یک پرنده است. انسانی که در میان دو بال قرار دارد از لحاظ نما بسیار شبیه به مردان هخامنشی در دوران باستان میباشد. بطوریکه علاوه بر تاج پادشاهی، محاسن و موهای بلند دارد. این ظاهر قطعا ما را به یاد پادشاهانی همچون کوروش کبیر و داریوش بزرگ می‌اندازد.

اما اختلاف نظرهای زیادی در این بین وجود دارد. عده ای از باستان شناسان بنام نماد فروهر را مرتبط با دین و آیین زرتشت می‌دانند. حال آنکه برخی دیگر این نماد را برگرفته است شاهان بر تخت نشسته ایران باستان میدانند. قطعا در تصاویر مختلف دیده اید که این نماد با شعار کردار نیک، پندار نیک و گفتار نیک آمده است که جزو میراث های بیاد ماندنی کوروش کبیر می‌باشد. اما تا چه حد این توضیحات صحت دارد و چه اصولی در پشت آن نهفته است. در این مقاله می‌خواهیم ضمن ذکر تاریخچه نماد فروهر در مورد معنای اصلی آن نیز توضیحات مفصلی ارائه دهیم.

نماد فروهر در آیین زرتشت نشانه چیست؟

در دین و آیین زرتشت فروهر به عنوان اهورامزدا یاد شده است. اهورامزدا یعنی آفریدگار گیتی و نیرویی که پیش از پدید آمدن انسان وجود داشته و پس از آن توانسته این هستی را خلق کند. بنابراین به عنوان یک لفظ ساده میتوان آنرا خدا یا پروردگار عنوان کرد. در باور مزدیسنان، اهورامزدا خالق تمام چیزهای معنوی و مادی است که در این نظام هستی وجود دارد. از طرفی فروهر یک نیروی جاودانه و ابدی می‌باشد و کاملا فنا ناپذیر است.

در بسیاری از نوشته های زرتشت آورده شده است که پیروان این دین باید فروهر را بنا به دلایلی همچون پارسایی، ثابت قدم، نیکو و زیبا ستایش یا پرستش کنند. زرتشتیان یک آیین یکتاپرستی دارند. چرا که پیامبر آنان نیز بر همین عقیده است. پس در این آیین ممکن است بین نماد فروهر و واژه فروهر تفاوت هایی وجود داشته باشد. در بسیاری از مقبره های زرتشتیان این نماد به صورت حکاکی شده وجود دارد و در برخی مواقع نیز به شکل تابلو فروهر در معرض دید مخاطبان قرار داده شده است.

چرا نماد فروهر نمیتواند اهورامزدا یا آفریدگار هستی باشد؟

چرا نماد فروهر نمیتواند اهورامزدا یا آفریدگار هستی باشد؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که در ارتباط با توضیحات مرتبط با نماد فروهر در آیین زرتشت بوجود می‌آید این است که اگر اهورامزدا آفریدگار هستی است پس چرا یک بعد جسمانی و فیزیکی دارد و اینکه چرا مانند یک انسان می‌باشد. اینها مثال های نقضی است که نشان میدهد عده ای از افراد این نماد را به عنوان یک بت پرستش میکردند. درواقع درگذشته بت پرستی بسیار رایج بوده است.

اصولا آفریدگار این نظام جنسیت خاصی ندارد یعنی نه مذکر است و نه مؤنث. از طرفی نمیتواند شبیه یک انسان باشد. در دوران امروز اگر به این نماد اهورامزدا یا خلق کننده این جهان نسبت داده شود قدری با عقل سلیم انسان هماهنگی و سازگاری ندارد. اصولا دانشمندان درباره این نماد همواره اختلاف نظر دارند. اما نمی توان به قطعیت گفت که کاملا مرتبط با آیین زرتشتی است.

آیا نماد فروهر معرف پیامبر زرتشت است؟

با توجه به نسبت هایی که بین نماد فروهر و آیین زرتشت وجود دارد برخی بر این باور هستند که این نماد نشان دهنده پیامبر زرتشت میباشد. اما پیامبران آیین زرتشتی هیچگونه تاج پادشاهی نداشتند و فقط یک پارچه بر سر می‌بستند. همانطور که در تصویر می‌بینید یک انسان به صورت نیم رخ دارای یک تاج شاهانه است که بیشتر مرتبط با پادشاه هخامنشی می‌باشد.

از طرفی دارای یک حلقه یا گردی پیمان در دست چپ است که معمولا حاکمان و فرمانروایان آن را در دست داشتند. حتی جامه یا لباس بلندی که بر تن دارد نیز گویای همین مورد است. ابزارهایی همچون عصا، بازوبند، تاج، لباس بلند، گردی پیمان یا حلقه که امروزه در قالب انگشتر فروهر مورد علاقه افراد است همگی از لوازمی بودند که پادشاهان همراه خود داشتند.

کدام فلسفه و مفهوم فروهر معقول و منطقی است؟

کدام فلسفه و مفهوم فروهر معقول و منطقی است؟

همانطور که تا به اینجای کار اطلاعات زیادی در مورد نماد فروهر ذکر شد میتوان به این نتیجه رسید که از گذشته های دور تا به امروز تحریف های زیادی برای توضیح این نماد ثبت شده است. زیرا هر فردی بر اساس ذهنیت خود یک نوشته ای را به عنوان یک سند باقی گذاشته که افراد بر اساس آن استناد و مطالبی را نیز ذکر میکنند.

بیشترین تأکیدی که برای این نماد وجود داشت همان اهورامزدا بود که با ارائه یک مثال نقض این که اهورامزدا آفریدگار هستی بعد جسمانی ندارد کاملا رد شد. اما فلسفه و مفهوم منطقی فروهر این است که تمام شواهد نشان میدهد که ارتباط بسیار عمیقی بین پادشاهان ایران زمین و این نماد وجود دارد. خصوصا آنکه بر روی تخت جمشید نیز میتوانیم یک سنگ نبشته یا حکاکی عمیق را از نماد فروهر ببینیم.

سنگ نبشته یا حکاکی این نماد در داخل ایران

یکی از سنگ نبشته‌ها یا حکاکی هایی که بر روی سنگ انجام شده است در بیستون کرمانشاه می‌باشد. شما میتوانید یک صفحه سنگی را ببینید که پایین آن پادشاه داریوش قرار دارد که در مقابل عده ای اسیر ایستاده است. در این بین در بالای طرح حکاکی شده میتوانیم نماد فروهر را ببینیم. عده ای معتقدند که داریوش این نماد را به عنوان اهورامزدا می‌پرستید. اما داریوش تعصب دینی خاصی نداشت و همه را به یک چشم میدید.

پس این حکاکی نیز نشان می‌دهد پادشاهان ایران تا چه حد آن را به رسمیت میشناختند. بنابراین نمیتوان آن را به سایر ادیان غیر ایرانی نسبت داد. البته مقبره های دیگری نیز هستند که میتوان به نماد فر کیانی در آتشکده یزد اشاره کرد که معمولا محل نیایش و راز و نیاز زرتشتیان بود.

گروه هنری دانژه تولید کننده انواع زیورآلات با نماد فروهر

گروه هنری دانژه تولید کننده انواع زیورآلات با نماد فروهر

طیف گسترده ای از محصولات مختلف در گروه هنری دانژه با نماد فروهر طراحی و تولید می‌شود که از جمله آن میتوان به ست زنانه فروهر، دستبند فروهر، گردنبند فروهر ، بج سینه فروهر، گوشواره فروهر اشاره کرد. همه این‌ها با استفاده از ورق طلا 24 عیار طراحی و ساخته شده اند و زیبایی خارق العاده ای دارند.

بسیاری از کاربران بنا به علاقه زیادی که به دوران ایرانی باستانی دارند سعی میکنند از این نماد جذاب به عنوان طرح اصلی زیورآلات استفاده کنند و تعصب خاصی هم روی آن دارند. تمامی محصولات در این مجموعه به صورت آنلاین و در قالب یک فروشگاه اینترنتی قابل عرضه هستند. قیمت مناسب، آماده سازی و ارسال سریع و امنیت بالا از مزیت های خرید از ما میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *