مقالات

سنگ اونیکس

سنگ اونیکس

نام اونیکس(Onyx) از کلمه یونانی Nux، به معنای “ناخن” یا “سرپنجه تیز جانوران” گرفته شده است. دلیل این نامگذاری این است که سنگ اونیکس می تواند بر روی خود رگه هایی داشته باشد که شبیه رنگ پوست و گوشت انسان است.

البته افسانه ای نیز در نامگذاری این سنگ وجود دارد که بیان می کند در بعد از ظهر یک روز آفتابی ونوس الهه آسمانی عشق و زیبایی در حال چرت زدن بود. در این هنگام فرزند خردسال او به نام کوپید (که در کتاب ها به صورت پسربچه ی بالدار با تیر و پیکان مجسم می شود) ناخن های ونوس را با یکی از پیکان های نوک تیز جادویی کوتاه می کند. تیکه ناخن های قطع شده در آب رودخانه های مقدس افتادند و از آنجایی که از نوع بهشتی و آسمانی بودند به خواست خدایان به ته آب رفته و به انیکس تبدیل شدند.

سنگ اونیکس

سنگش اونیکس چیست؟

اونیکس نوعی کانی کالسدونی با نوارهای موازی مشکی سفید است که در رنگ های مختلف دیده می شود ولی در بازار نوع سیاه یکدست آن طرفدار و فروش بیشتری دارد. سنگ اونیکس از ذخایر سیلیکا در منافذ گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود.

تفاوت سنگ اونیکس و عقیق سیاه

بر خلاف تصوارت عامه سنگ اونیکس با سنگ عقیق سیاه یکی نیست. در واقع عقیق سیاه و اونیکس هر دو نوع لایه ای کالسدونی هستند که در نوع نوار و باندهای روی سنگ تفاوت دارند.

عقیق دارای نوارهای دوار رو به مرکز مانند حلقه است درصورتی که انیکس دارای نوارهای موازی و مستقیم است. نوارهای اونیکس معمولا دارای رنگ سیاه یا سفید است اما میتواند مجموعه از رنگها و با سایه های آبی تا ارغوانی باشد. غالبا این باندها از روشن شروع و در قسمت تیره جدا می گردند.

مقاله پیشنهادی: بهترین هدیه ماه تولد شهریور برای آقایان + ایده‌های کاربردی

سنگ اونیکس

در عقیق لایه های بین باند ها می تونند رنگهای مختلفی داشته باشند. هنچنین در عقیق مقداری کمی شفافیت وجود داشته و رنگهای متفاوتی را سنگ می تواند داشته باشد. ولی در اونیکس عموما رنگها بصورت مات و یکنواخت (در حد یک یا دو رنگ) هستند.

پردازش سنگ اونیکس:

در بیشتر موارد اونیکس را رنگ می کنند تا رنگ آن بیشتر مشخص شود. این روش ها از صدها سال پیش مورد استفاده بوده است.

سنگ را در محلول شیمیایی شکر ذوب شده (محلول کربن) غرق کرده و با حرارت دادن همراه سولفوریک اسید موجب جذب محلول سیاه به لایه های فوقانی آن شده و تبدیل یک اونیکس تماما سیاه یکدست می شود.

سنگ اونیکس

روشهای دیگری نیز با رنگ مصنوعی به همراه نیتریک اسید (باعث حذف رنگهای مزاحم) انجام می شود که بطور کلی در بازار با نامهای “اونیکس سیاه” فروخته می شوند. سنگهای اونیکس اصل و طبیعی می توانند دارای نوارهای سفید یا سیاهی باشند که البته تشخیص آنها در نمونه های راف ساده تر است. در نگین های آماده تشخیص اینکه عقیق سیاه رنگ شده بوده است یا واقعا انیکس کار مشکلی است.

مبدا و منبع اونیکس

سنگ اونیکس در بسیاری از کشورها در سراسر دنیا یافت می شود.
این کشور ها شامل آرژانتین، استرالیا، برزیل، هندوستان، بوتسوانا، ماداگاسکار، مکزیک، میانمار (برمه)، پاکستان، سریلانکا، اروگوئه، و آمریکا می باشد.

ویژگی های سنگ شناسی اونیکس

فرمول شیمیایی SiO2 ، دی اکسید سیلیکون
ساختار کریستال مثلثی شکل، دارای مشتقات میکرو کریستالی
رنگ مشکی، با لایۀ بالاییِ سفید. در رنگ های متنوع
سختی 6 و نیم تا 7 بر اساس مقیاس موهس
ضریب شکست 1.530 تا 1.540
تراکم/ چگالی 2.58 تا 2.64
شکافتگی ندارد.
شفافیت مات
انکسار مضاعف تا 0.004
درخشش مومی تا کدر
تشعشع ماهتابی متغیر: بخشی محکم، زرد، آبی- سفید

مقاله پیشنهادی: 8 ایده منحصر به فرد برای کادو مردانه خاص

خواص سنگ اونیکس در چاکرا درمانی

این سنگ دارای عنصر زمین است که با توجه به تنوع رنگش می تواند چاکرای ریشه (اول)، ناف (سوم) و چشم سوم (چاکرای ششم) را تحت تاثیر قرار دهد. اونیکس سنگی متعلق به استقامت درونی است که توانایی های فرد را برای پایداری تمرکز روانی افزایش داده و وی را قادر به تحمل وظایف دشوار و حتی افسرده کننده در طول مسیر سیر تکامل می کند.

سنگ اونیکس

این سنگ می تواند به فرد در جاری ساختن انرژی تسلط بر نفس کمک کرده، عصبانیت را تسکین داده، تشویق را فرونشانده، مزاج آتشین را آرام و بهانه ای برای احساسات و اشتیاقات آتشین فراهم کند. چنانچه می خواهید در انرژی بالا مراقبه کنید و توانایی های ذهنی و جسمی بخصوص پس از بیماری را ارتقا دهید، اونیکس بهترین سنگ برای شما می باشد.

استفاده از اونیکس در جواهرات

اونیکس یک مادۀ پرکاربرد است که در صنعت جواهرسازی بکار می رود و نشان دهندۀ بافت منحصر بفرد و رنگ خاص آن است.
اونیکس مشکی اغلب برای آقایان و خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد.
اونیکس بخوبی با جواهرات طلا هماهنگ می شود.
در زمان ویکتوریا، اونیکس به عنوان جواهر عزاداری معروف بود و در جواهرات Art Deco با نقره، جلوۀ ویژه ای بخود می گرفت.
اونیکس علاوه بر اینکه بخودی خود زیباست، بهمراه الماس نیز جلوۀ زیبایی دارد.

سنگ اونیکس

قیمتی ترین اونیکس

بزرگترین سنگ قیمتی اونیکس در فرانسه یافت شده که مربوط به سال 23 بعد از میلاد مسیح می باشد.
این سنگ قیمتی حکاکی شده از پنج لایۀ اونیکس یارد است و شامل 24 شکل در 3 سطح می باشد.
در حال حاضر این سنگ در کتابخانۀ ملی فرانسه نگهداری می شود.
سنگ قیمتی اونیکس دیگر مربوط به Augustus است که از اونیکس عربی برگرفته شده است.
برخی معتقدند Dioscurides (یک پزشک، داروساز، و زیست شناس رومی)، یا یکی از شاگردان وی، این سنگ را در قرن 1 پس از میلاد مسیح تولید کرده اند.
این سنگ دارای 12 شکل می باشد و در موزۀ Kunsthistorisches وین نگهداری می شود.
سنگ قیمتی اونیکس دیگر Fabergé Trans-Siberian Railway Egg نام دارد که در سال 1900 توسط تزار نیکلاس دومِ روسیه از اونیکس، نقره، و کوارتز ساخته شد.
در حال حاضر این سنگ در موزۀ کرملین در موسکو روسیه در معرض نمایش قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *