مقالات

طلای بنفش

طلای بنفش

مقدار طلای موجود در یک جواهر صرف‌نظر از رنگ آن همان قیمت را دارد، یعنی قیمت طلا به وزن و جزئیات کاری که روی آن انجام شده است بستگی دارد. تفاوت رنگ فقط به‌دلیل آلیاژی است که با طلا مخلوط شده است. بنابراین طلای رنگی به اندازه طلای زرد باارزش است.

طلای بنفش یکی از انواع طلاهای رنگی موجود در بازار است که از ترکیب طلا و آلومینیوم و گاهی به همراه میزان کمی ایندیم به دست می آید.

خواستگاه

این محصول در سال 2000 و توسط یک فرد سنگاپوری ساخته شد و از سوی شورای جهانی طلا نیز به رسمیت شناخته شد. طلای بنفش که از افتخارات کشور سنگاپور به حساب می آید در سال 2007 و در سیزدهمین اجلاس ASEAN به عنوان هدیه ای از دولت سنگاپور به شرکت کنندگان اهدا شد.

ارزش

نسبت طلای به کار برده شده در آن معمولا 80 به 20 می باشد که البته تا آلومینیوم به میزان 15 درصد هم رنگ بنفش در آن حفظ می شود. از این رو می توان طلای بنفش را نوعی طلای 18 عیار دانست.

این نوع از طلا به دلیل نوع ترکیبی آن (دو فلز در کنار هم) دارای شکنندگی بیشتری نسبت به طلاهای دیگر است ؛ از این روی آن را در کنار طلاهای مستحکم تر و یا دیگر فلزات به کار می برند.

مقاله پیشنهادی: نماد ماه دی؛خصوصیات دی ماهی‌ها+ زیورآلات مختص آنها

جایگاه

طلای بنفش نسبت به طلاهای دیگر فانتزی‌تر است و هنوز آن‌طور که باید و شاید، به طلافروشی‌ها راه پیدا نکرده است. بااین‌حال ممکن است در برخی جواهرفروشی‌ها آن را پیدا کنید یا اینکه می‌توانید آن را سفارش بدهید. معمولا در ساخت حلقه، گردنبند، سنجاق‌سینه و دستبند در کنار طلاهایی با رنگ دیگر به کار می‌رود.

باید توجه داشت که ذوب طلا به همراه آلومینیوم و ساخت آلیاژ آنها اصلا کار ساده ای نیست و علاوه بر تجهیزات مخصوص به این کار به دانش و مهارت کافی در این زمینه نیز نیازمند است.

مقاله پیشنهادی: نماد ماه بهمن چیست؟ ویژگی های شخصیتی بهمن ماهی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *