مقالات

طلای خوراکی

طلای خوراکی

طلا به عنوان گرانبها ترین فلز و مهم ترین پس اندازهای بشر است. شما تجربه ای از خوردن طلای خوراکی دارید؟ آیا تا به حال غذاها یا دسرهایی که با طلا تزیین شده اند را از نزدیک دیده اید؟

طلای خوراکی چیست؟

نمی توان به طلا تنها به چشم یک ماده شیمیایی و زینتی نگاه کرد زیرا طلا جایگاه خوبی نیز در غذا و نوشیدنی دارد. دلیل محبوبیت طلای خوراکی، سمی و حساسیت زا نبودن آن است که علاوه بر آن افراد زیادی معتقدند طلا فواید بسیار زیادی نیز برای بدن انسان دارد.

طلای خوراکی بعنوان یکی از مواد تشکیل دهنده انواع غذاها در بسیاری از رستورانهای گرانقیمت و لاکچری است که یا به شکل یک حبه خوراکی کوچک بکار میرود و یا برای تزئین غذا، که بصورت دانه های برف یا دانه های شبنم روی غذاها قرار گرفته و سرو میشود.

تاریخچه طلای خوراکی

شاید جالب باشد که استفاده از طلا در مصارف خوراکی امر جدیدی نیست و طلا غذایی باستانی است. در گذشته فراعنه مصر و حتی یونانیان باستان، طلا را در غذا ترکیب کرده و آن را به عنوان پیشکش به خدایان خود تقدیم می کردند.

در قاره آسیا نیز استفاده از طلای خوراکی از سال 1980 به بعد توسط ژاپنی ها در غذا، قهوه و شکلات مرسوم شد.

امروزه استفاده از طلای خوراکی امری کاملا مرسوم است و در بسیاری از کشور ها حتی ایران نیز در رستوران ها، مهمانی ها و یا عروسی های مجلل برای مهمانان خاص سرو می شود.

با اینکه طلا در بسیاری از رستوران های دنیا سرو می شود اما هر کسی توان خرید آن را ندارد. برای مثال اگر شما برای یک ساندویچ همبرگر در حالت عادی فقط چند دلار پرداخت می کنید در صورت تزئین با پودر طلا حداقل باید 650 دلار هزینه کنید.

مقاله پیشنهادی: دریم کچر نماد چیست؟ + دلیل استفاده از دریم کچر در طلا

طلای خوراکی در چه غذاهایی استفاده می شود؟

طلای خوراکی به طور معمول در غذاهایی مانند انواع دسرها، پیتزا، سوشی، نوشیدنی ها، و جدیداً در بعضی محصولات لاغری نیز عرضه میشود.

بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده اند علیرغم اینکه طلا هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد، هیچ خاصیت مثبت و درمانی را هم دارا نیست که البته این مسئله هنوز به طور کامل اثبات نشده است. ولی تا به امروز خواص خاصی از طلا که بتواند در اندام داخلی انسان اثر بگذارد مشاهده نشده است. در واقع طلا داخل بدن بیشتر به عنوان یک ماده خنثی عمل میکند. البته در متون سنتی به این موضوع اشاره شده است که خوردن طلای خوراکی یا آب طلا باعث کمتر شدن استرس، غم و ترس میشود که البته اساس علمی ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *