مقالات

عیار طلا چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟ + بهترین عیار طلا

عیار طلا چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟ + بهترین عیار طلا

طلا یکی از با ارزش‌ترین فلزات موجود در جهان است که به علت کمیاب بودن و روش استخراج سخت، قیمت بالایی در جهان دارد. بسیاری از مردم ایران طلا را به عنوان یک سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند تا بتوانند از بالا رفتن قیمت طلا سود ببرند. با این حال قبل از خرید زیورآلات طلا باید حتما به عیار طلا توجه داشت. عیار مهم‌ترین عاملی است که میزان خلوص طلا را در یک وزن مشخص نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید که چطور عیار طلا را تشخیص دهیم؟ و اینکه این معیار چه تاثیری روی خلوص طلا دارد، این مقاله را از دست ندهید.

عیار طلا چیست؟

در یک تعریف ساده، عیار طلا به درصد خلوص طلا در یک وزن مشخصی از قطعه طلا گفته می‌شود که بر اساس عدد 0 تا 24 طبقه بندی خواهد شد. خالص‌ترین طلای موجود در جهان دارای عیار 24 بوده و هر چقدر این عدد کاهش پیدا کند، درصد خلوص طلای موجود در قطعه فلزی کاهش پیدا می‌کند.

به طور مثال، طلای 18 عیار دارای 75 درصد طلای خالص و 25 درصد فلزات دیگر است؛ اما طلای 24 عیار به صورت 100 درصد خالص است. میزان خلوص طلا بسیاری از خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و قیمت طلا را تعیین می‌کند. از این رو تشخیص عیار انواع طلای آب شده و شمش طلا و همچنین توجه به آن در هنگام خرید یک قطعه طلا اهمیت بسیار زیادی دارد.

عیار طلا چیست؟

انواع عیار طلا

در حال حاضر زیورآلات طلا با عیارهای مختلفی در بازار موجود هستند، اما متداول‌ترین آن‌ها 18 عیار هستند. طلای 18 عیار دارای خصوصیات فیزیکی خوبی بوده و شکل پذیری عالی دارد. سایر عیارهای طلا که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم نیز می‌توانند برای ساخت زیورآلات استفاده شوند، اما کاربردهای آن‌ها محدود است.

1- طلای ۲۴ عیار

طلا 24 عیار خالص‌ترین نوع طلای موجود در بازار است که فقط 100 درصد از طلا تشکیل می‌شود. این نوع طلا دارای رنگ زرد روشن و با درخشندگی بسیار بالا است. بیشترین ارزش طلا مربوط به این طلا بوده که بسیار نرم و ضعیف نیز می‌باشد. به راحتی می‌توانید طلای 24 عیار را خم کرد و خراشید. آنقدر طلای خالص نرم است که حتی با ناخن هم خراش بر می‌دارد. به همین خاطر فقط برای ساخت ورق طلا از این نوع طلا استفاد می‌شود؛ اما برای ساخت سکه و شمش طلا می‌توان از این طلا استفاده کرد.

2- طلای ۲۲ عیار

یکی دیگر از انواع طلاهای موجود در بازار، طلای 22 عیار یا طلای شاهی است. این طلا از 91.66 درصد طلای خالص و 8.34 درصد از سایر فلزات تشکیل شده است. رنگ این طلا، زرد تیره ست. درخشندگی آن متوسط بوده و ارزش مالی آن نسبت به طلای 18 عیار بیشتر است. این نوع طلا دارای ساختار نسبتا سخت و مقاوم است و کمتر از طلای 24 عیار ساییده می‌شود. از این رو برای طلاسازی سنتی و سکه، می‌توان از این طلا استفاده کرد.

3- طلای ۱۸ عیار

متداول‌ترین نوع طلای موجود در بازار، طلای 18 عیار است. این طلا از 75 درصد طلای خالص و 25 درصد فلزات دیگر ساخته شده است. رنگ زرد متمایل به قرمز و درخشندگی کم آن، مشخصه اصلی این نوع طلا محسوب می‌شوند. طلای 18 عیار بسیار سخت و مقاوم بوده و کمتر از طلای 22 عیار در معرض ساییده شدن است. برای ساخت انواع زیورآلات می‌توان از این طلا استفاده کرد.

4- طلای ۱۴ عیار

طلا 14 عیار که با نام طلای آمریکایی نیز شناخته می‌شود، دارای درصد خلوص پایین‌تری نسبت به طلای 18 عیار است. به طوری که فقط 58.33 درصد از آن طلای خالص و 41.67 درصد از آن را سایر فلزات تشکیل می‌دهد. این نوع طلا دارای رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای است و درخشندگی کمی دارد. ارزش پایین این طلا باعث شده تا کمتر در ایران موجود باشد.

5- طلای ۱۰ عیار

طلای 10 عیار که با نام طلای اروپایی نیز شناخته می‌شود، فقط دارای 41.66 درصد طلای خالص بوده و 58.34 درصد از این طلا را فلزات دیگر تشکیل می‌دهند. این نوع طلا رنگ زرد متمایل به خاکستری دارد و درخشندگی آن کمتر است. طلای 10 عیار بسیار سخت و مقاوم است و می‌توان گفت که به راحتی ساییده نمی‌شود.

عیار طلا چیست؟

عیار طلا را چگونه تشخیص دهیم؟

تشخیص عیار کار ساده‌ای نیست و باید حتما با تجهیزات و روش‌های حرفه‌ای انجام شود. در حال حاضر، روش‌های زیادی برای تشخیص میزان عیار یک قطعه طلا استفاده می‌شود. می‌توان از دستگاه‌های پیشرفته استفاده کرد و به سرعت میزان خلوص طلا را مشخص کرد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص عیار شمش‌های طلا و طلای آب شده، آزمایش ری گیری است. در این آزمایش باید بخشی از طلای آب شده جدا و برای آزمایشگاه ارسال شود. بعضی از طلا فروشی‌ها نیز از سنگ محک برای تشخیص عیار طلا استفاده می‌کنند؛ اما استفاده از آن کمی پیچیده بوده و نیاز به دقت بسیار زیادی دارد.

کدام عیار طلا بهتر است؟

به طور کلی، بهترین عیار طلا برای سرمایه گذاری، طلای 24 عیار است. به طور مثال، ورق طلا 24 عیار ارزش مادی بیشتری نسبت به ورق طلای 18 عیار دارد؛ اما برای ساخت جواهرات و زیورآلات مختلف، استفاده از طلای 24 عیار اصلا توصیه نمی‌شود و بهتر است که از طلای 18 عیار استفاده گردد.

بنابراین، برتری عیار طلا بستگی به نحوه کاربرد آن دارد. از نظر قیمتی هر چقدر طلا درصد خلوص بیشتری داشته باشد، ارزش بیشتری نیز خواهد داشت؛ اما از نظر کاربرد برای ساخت جواهرات و میزان مقاومت در برابر ساییدگی، هر چقدر درصد خلوص طلا کمتر باشد، بهتر است. باید با توجه به نیاز خود، عیار مناسبی را برای طلا انتخاب کنید.

عیار طلا را چگونه تشخیص دهیم؟

خرید محصولات ساخته شده با ورق طلا 24 عیار از دانژه

در این مقاله شما را با عیار طلا و نحوه تشخیص آن آشنا کردیم. در حال حاضر اکثر زیورآلات موجود در بازار با طلای 18 عیار ساخته می‌شوند؛ چرا که کار کردن با طلای 24 عیار بسیار سخت و زمان‌بر است. گروه هنری دانژه با خلاقیت و تجربه چندین ساله خود در حوزه تولید محصولات زیبا با ورق طلا 24 عیار، توانسته‌اند محصولات باکیفیتی را در حوزه دکوراتیو و زیورآلات به بازار عرضه کنند. می‌توانید برای مشاهده محصولات، به سایت دانژه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *