مقالات

پارچه جیر

پارچه جیر

جیر در واقع یک نوع چرم است که از پوست حیواناتی که در تهیه چرم به کار میروند تهیه می شود. تفاوت چرم و جیر در این می باشد که چرم از لایه ی بیرونی پوست حیوان درست می شود و جیر از لایه ی داخلی آن. لایه ی درونی چرم نرم تر بوده و می توان آن را در تماس مستقیم با پوست قرار داد.

درحالیکه چرم ها غالباً از پوست گاو تهیه می شوند، جیر از پوست گوسفند تهیه می شود. اگرچه پوست سایر حیوانات مثل گوساله، بز و آهو نیز در تولید این پارچه کاربرد دارند.

برای کاهش صدمات حیوانی تولیدکنندگان چرم و مقابله با اثرات منفی جیر، تولیدکنندگان پارچه انواع مختلفی جیر مصنوعی را نیز تولید کرده اند که دوام بیشتر و قیمت مناسب تری نسبت به پارچه های جیر طبیعی دارد.

ویژگی های جیر

جیر دارای سطح پرزمانندی است که به آن napped نیز گفته می شود. درحالیکه اغلب انواع چرم نرم هستند، جیر تشابهات بیشتری با نخ و دیگر پارچه های گیاهی دارد تا اینکه شبیه پوست حیوان باشد و در ظاهر نیز جیر مات و چرم براق است.

برخلاف چرم معمولی، که تقریباً ضخیم است، جیر نازک است که آن را در تهیه کالاهای ظریفتر مناسب می کند. جیر به سختی تمیز می شود، ماشین لباسشویی به آن آسیب می زند، از آنجائیکه جیر سریع کثیف می شود باید به طور حرفه ای و مرتب تمیز شود.

انواع مختلف پارچه جیر

درحالیکه تنها یک نوع جیر واقعی وجود دارد، اما جایگزین های دیگری برای آن در دسترس است.

جیر:

درحالیکه در بازار جایگزین های زیادی برای پارچه جیر وجود دارد، فقط نوع طبیعی تهیه شده از پوست حیوانات پارچه جیر واقعی است.

Ultrasuede:

آلتراسوید یکی از اولین جایگزین های پارچه جیر در بازار بود. در سال 1970 توسط دانشمند ژاپنی به نام Miyoshi Okamoto توسعه داده شد، اغلب انواع آلتراسوید از 80 درصد میکروفایبر پلی استر و 20 درصد پلاستیک پلییورتان تهیه شده است. برخلاف جیر حیوانی، آلتراسوید را می توان در ماشین لباسشویی شست و در خشک کن خشک کرد.

Alcantara:

آلکانتارا یکی دیگر از نام های تجاری برای اشاره به التراسوید است. این پارچه یک پروژه مشترک بین شرکت Toray ژاپن و شرکت ایتالیایی Alcantara بود. این پارچه همان آلتراسوید است و مثل پارچه های مصنوعی، آلکانتارا را می توان در ماشین لباسشویی شست. درحالیکه التراسوید علاوه بر پوشاک دارای مصارف صنعتی نیزمی باشد، آلکانتارا در تهیه کاور داخلی اتومبیل کاربرد دارد.

ابریشم جیر:

امکان ترکیب ابریشم با یک فرآیند شیمیایی که آن را شبیه به جیر کند وجود دارد. ابریشم جیر تمام  مزایای ابریشم را دارد و برخلاف جیر معمولی امکان شستشو با ماشین در مورد آن وجود دارد.

کاربرد های جیر

پارچه جیر در لباس ها و اکسسوری های مختلفی کاربرد دارد.

یکی از معمول ترین کاربرد های آن استفاده در تولید کفش به خصوص کفش های مجلسی است.

علاوه بر آن در تهیه لباس ها نیز به کار می رود.

در صنعت تولید کیف دستی نیز از این پارچه استفاده می شود.

پارچه جیر

 

گروه هنری دانژه نیز در ساخت تابلو های خود از زمینه ی پارچه جیر استفاده می کند تا زیبایی ورق های طلا 24 عیار بیشتر به چشم بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *