رویدادها, مقالات

طرح بته جقه ایرانی؛ از مفهوم تا کاربردهای متنوع آن

بته جقه

بته‌جقه یكی از نگاره‌ها و ارائه‌هایی است كه در طول هزاره تا امروز به روش‌های گوناگون زینت‌بخش آثار هنری ایران (پته‌دوزی، قالی، ظروف و…) بوده است. ما ایرانیان علاقه زیادی به نمادهای قدیمی و سنتی داریم. یکی از این نمادها، بته جقه ایرانی است که در طرح‌ها و مدل‌های مختلفی در ایران ساخته می‌شود و می‌تواند با مفهوم آزادگی مورد استفاده قرار گیرد. این طرح در حال حاضر در بسیاری از صنایع دستی و زیورآلات زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مردم بتوانند بیشتر با این نمادهای ایرانی و معنا و مفهوم آن‌ها آشنا شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با طرح بته جقه ایرانی و کاربردهای متنوع آن آشنا کنیم.

طرح بته جقه ایرانی؛ از مفهوم تا کاربردهای متنوع آن

بته جقه تصویر كوچك شده سرو سرافكنده است كه نشان ایران و ایرانیان و حكایت‌كننده از راستی و تواضع ایشان است. بته جقه نقشی است که در تاریخ هنرهای سنتی همیشه مورد توجه بوده و در تزیین انواع صنایع دستی به ویژه پارچه، قالی و گلیم، کاشی سفال، نساجی، خاتم و زربافی در اندازه‌ها و اشکال گوناگون سهم زیادی دارد.

علامه دهخدا بته‌جقه را ساخته شده از پر پرندگان می‌داند كه بر بالای پیش كلاه پادشاهان ایران نصب می‌شده است.

نماد بته جقه چیست و چه مفهومی دارد؟

نماد بته جقه‌ای از ترکیب درخت سرو و غنچه ایجاد شده است و در آیین‌ها و باورهای مختلف، معنا و مفهوم متفاوتی نیز دارد. در هر آیین و محل جغرافیایی این نماد با طرح‌ها و مدل‌های مختلفی به کار می‌رود که این موضوع باعث شده تا این طرح به یکی از پرکاربردترین طرح‌هایی تبدیل شود که از آیین ایرانی و زرتشتی به وجود آمده است.

برخی از افراد این نماد را نشان دهنده ایستادگی ایران و ایرانیان در مقابل حوادث می‌شناسند. خمیدگی سرو موجود در این نماد نشان دهنده صدماتی است که از سوی طوفان‌ها به این طرح وارد شده‌اند. برخی دیگر نیز بر این عقیده هستند که این طرح سمبل آزادگی ایرانیان بوده است. اما بعد از شکست مزدک به قدری خجالت زده شده که سر خود را پایین انداخته است. به غیر از این موارد که برای معنای بته جقه ذکر شده‌اند، این نماد می‌تواند معنا و مفاهیم زیر را نیز داشته باشد.

سمبل عدد چهار: هنگام طراحی بته جقه، این طرح به چهار بخش مساوی تقسیم بندی می‌شود و همین موضوع باعث شده تا این طرح را نمادی برای چهار فصل، چهار طبع و … بشناسیم.

صبر در برابر ناملایمات دنیا: در این طرح یک سرو خمیده وجود دارد که نشان دهنده مقاومت ایرانیان در برابر ناملایمات دنیا است. در واقع می‌توانیم این طرح را سمبلی برای صبر در برابر ناملایمات دنیا بشناسیم.

بانوی چادر به سر: طرح بته جقه ایرانی می‌تواند نشان دهنده بانویی باشد که چادر بر سر دارد و مرغی را در سینه خود فرو برده است، باشد.

طرح بته جقه ایرانی؛ از مفهوم تا کاربردهای متنوع آن
ترسیمی از نادر شاه و بته جقه ای بر روی تاج وی

بسیاری بر این باور اند که نقش بته جغه سرو ایرانی ریشه دارد که از نمادهای زرتشتی بوده‌است. سروی که نشانه آزادگی ایرانیان بوده و از سر فروتنی سر خم کرده‌است. برخی دیگر سرو را نشان ایستادگی ایران در برابر تندبادهای حوادث و خمیدگی سر این سرو را نشانی از آسیب دیدن ش در این تندبادها می‌دانند. عده‌ای دیگر آن را به بازمانده از سروی می‌دانند که در دوران مزدکیان نشانه آزادگی آنان بوده و پس از شکست مزدک سر خود را از شرمساری به زیر انداخته است. 

مردم ایران با عشقی که به اختراع انواع مختلف اشکال هنری و پیچیده دارند، اشکال گوناگون بوته را به وجود آورده‌اند و بر آن‌ها نام‌های مخصوص گذاشته‌اند، مثل بوته میری (کاج کوچک)، بوته ترمه‌ای (کاج متوسط)، بوته خرقه‌ای (کاج بزرگ)، بوته بادامی (کاج بادامی شکل) و بوته جغه‌ای (کاج بزرگی که یک کاج کوچک از آن بیرون آمده).

مقاله پیشنهادی: بهترین هدیه برای مردان در روز تولدشان (مردادی‌ها)

طرح بته جقه در چه محصولاتی استفاده می‌شود؟

با توجه به اصالت طرح بته جقه، این طرح در بسیاری از صنایع دستی ایران به کار می‌رود. در واقع هر هنری ایرانیان می‌تواند با این طرح تکامل پیدا کرده و زیبایی بسیار بیشتری داشته باشد. از جمله محصولاتی که می‌توانند با این طرح ساخته شوند، شامل موارد زیر هستند.

  • دوخت روی پارچه مانند ترمه دوزی و سرمه دوزی
  • زری بافی با تار و پودهای ابریشم و گلابتون
  • ساخت انواع کاشی با این طرح
  • قالی بافی با طرح‌های اصیل ایرانی
  • چاپ طرح روی پرچه برای تولید سفره قلمکار
  • ساخت انواع زیورآلات زنانه و مردانه
  • ساخت قاب ورق طلا

انواع بته جقه

مردم ایران با عشقی که به اختراع انواع مختلف اشکال هنری و پیچیده دارند، اشکال گوناگون بوته را به وجود آورده‌اند و بر آن‌ها نام‌های مخصوص گذاشته‌اند، مثل بته میری (کاج کوچک)، بته ترمه‌ای (کاج متوسط)، بته خرقه‌ای (کاج بزرگ)، بته بادامی (کاج بادامی شکل) و بته جغه‌ای (کاج بزرگی که یک کاج کوچک از آن بیرون آمده).

بته‌ای که از هزاره هشت قبل از میلاد تا دوره هخامنشی در هنرها به کار برده می‌شده بیشتر بته بادامی بوده و تعداد کمی از آن‌ها خمیده هستند. از نمونه‌های یافته شده که شاید اولین بته مشاهده شده در تاریخ هنر ایران است، نمونه‌ای که یافته شده در پیکر کنده‌های آشوری ایلامی متعلق به سه هزار سال قبل از میلاد است و گلدانی دیده می‌شود که دو عدد برگ بته مانند از آن آویزان است. این بته‌ها ساده و عاری از تزئین هستند. نقشه برجسته مذکور هم‌اکنون در موزه بغداد است. سیر و تحول و سرو به صورت نگاره بته‌ای فرایندی است بسیار طولانی قابل تفکیک به مراحل قبل از اسلام و بعد از اسلام است. وجه تمایز مرحله یکم در منزلت خاص سرو بوده به عنوان درخت مقدس و یک مظهر رمزی، مذهبی و نشانه‌ای از خرمی و همیشه بهاری و نیز مردانگی است اما در ادوار پس از اسلام مفهوم مقدس خود را از دست داده و صرفاً به عنوان یک نقش سنتی در هنرها به کار می‌رود و مداومت یک نقش مایه سنتی است.

کاربرد امروزه

همانطور که می دانید طرح بته جقه از دیرباز تا کنون طرح مورد پسند ایرانیان بوده است. امروزه از این طرح علاوه بر قالی، ظروف و .. در زیورآلات و تابلو ها نیز استفاده می شود که توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب کرده است و گزینه ی مناسب برای هدیه دادن به دیگران می باشد.

طرح بته جقه ایرانی؛ از مفهوم تا کاربردهای متنوع آن

زیورآلات طرح بته جقه زنانه هستند یا مردانه؟

یکی از کاربردهای این طرح در ساخت انواع زیورآلات به چشم می‌خورد. زیورآلاتی که با زیبایی منحصر به فرد خودشان می‌توانند استایل افراد را خاص‌تر از چیزی که هستند جلوه دهند. اگرچه نمی‌توان برای این نماد جنسیت خاصی مشخص کرد؛ اما به هر حال زیورآلاتی که در گروه هنری دانژه با این طرح ساخته شده‌اند، بیشتر مخصوص خانم‌ها هستند و با زیورآلات ساخته شده برای آقایان متفاوت‌اند.

رنگ بندی زیورآلات طرح بته جقه قرمز است که این موضوع این زیورآلات را به انتخابی عالی برای شب یلدا و همچنین ولنتاین تبدیل کرده است. در صورت نیاز به مشاهده مدل‌های بیشتر این زیورآلات، می‌توانید محصولات موجود در سایت دانژه را مانند ست زنانه بته جقه مورد بررسی قرار دهید.

زیورآلات بته جقه ایرانی

زیبایی نماد بته جقه ایرانی باعث شده تا زیورآلات مختلفی با این نماد جذاب ساخته شوند. تنوع در مدل‌های زیورآلات ساخته شده با این نماد باعث شده تا زیبایی آن چندین برابر شود و این بدین معنی است که می‌توان این زیورآلات را برای هدیه نیز انتخاب کرد. معنی و مفهوم این نماد باعث شده تا بسیاری از ایرانیان علاقه مند به خرید آن باشند. گروه هنری دانژه نیز از طرح بته جقه ایرانی برای ساخت زیورآلات بسیار متنوع و همچنین قاب طلا استفاده کرده است تا بتوان از زیبایی این نماد و معنی و مفهومی که در میان ایرانیان دارد، بهره مند شد. از جمله انواع زیورآلات ساخته شده با این طرح و نماد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

طرح بته جقه ایرانی؛ از مفهوم تا کاربردهای متنوع آن

گردنبند زنانه

گردنبند بته جقه می‌تواند برای استایل خاص بانوان گزینه خوبی محسوب شود. این گردنبند که با ترکیب نماد ورق طلا و سنگ عقیق ساخته شده است. طول این گردنبند به اندازه‌ای هست که افراد بتوانند آن را روی لباس‌های خودشان قرار دهند و از زیبایی آن نهایت لذت را ببرند. گردنبند ورق طلای بته جقه هم با طول زنجیر کوتاه و هم با طول زنجیر بلند قابل استفاده می‌باشد که هر کدام می‌توانند انتخابی خاص برای خانم‌های خوش سلیقه باشند.

دستبند زنانه

دستبند زنانه طرح بته جقه می‌تواند برای خانم‌هایی که به دنبال یک دستبند خاص با طرح جدید هستند، گزینه بسیار خوبی محسوب شود. این دستبند در دو مدل سنگی و چرمی در بازار موجود است که هر کدام می‌توانند خاص و منحصر به فرد باشند. دستبند چرم بته جقه هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان کاربرد دارد. اما چون رنگ این دستبند قرمز در نظر گرفته شده است، بیشتر خانم‌ها از این دستبند استفاده می‌کنند. علاوه بر این دستبندهای زنانه سنگی این نماد نیز زیبایی بسیار فوق العاده‌ای دارند.

انگشتر زنانه

انگشتر بته جقه یکی از خاص ترین انواع زیورآلات موجود در سایت گروه هنری دانژه است. این انگشتر با ظرافت فوق العاده‌ای که دارد، توانسته به یکی از خاص ترین انگشترهای موجود در بازار تبدیل شود و البته که انتخابی عالی برای خانم‌هایی است که پوست روشن دارند. این انگشتر ضمن داشتن ظاهر جذاب به دلیل ساخته شدن با ورق طلای 24 عیار، ارزش مادی نیز دارد. انگشتر طرح بته جقه برای ایرانیان و خانم‌ها بسیار محبوب است. این انگشتر با پس زمینه قرمز و ورق طلای 24 عیار ساخته شده است و از هر نظر انتخابی خاص برای خانم‌های خوش سلیقه است.

گوشواره زنانه

گوشواره بته جقه ایرانی ساخته شده با ورق طلای 24 عیار و رنگ بندی قرمز، می‌تواند زیبایی فوق العاده‌ای را در استایل زیبای بانوان ایجاد کند. این گوشواره با ترکیب رنگ قرمز تیره در پس زمینه و رنگ طلایی ساخته شده و از نظر زیبایی به یکی از بهترین گوشواره‌های موجود در سایت دانژه تبدیل شده است. اگر قصد خرید هدیه برای دختران نوجوان و زنان علاقه مند به نمادهای خاص دارید، این گوشواره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما است.

طرح بته جقه ایرانی؛ از مفهوم تا کاربردهای متنوع آن

 

گروه هنری دانژه تولید کننده زیورآلات و محصولات دکوری با استفاده از ورق های نازک طلا 24 عیار می باشد و شما می توانید محصولات با طرح بته جقه را از سایت دانژه سفارش دهید.

مقاله پیشنهادی: خرید بهترین هدیه برای اولین بار ( 6 تا پیشنهاد عالی )

فروش انواع زیورآلات بته جقه با طراحی خاص

اگر علاقه مند به داشتن زیورآلات زنانه هستید که با طرح و مفهوم خاصی طراحی شده باشد، زیورآلات بته جقه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما محسوب می‌شوند. گروه هنری دانژه زیورآلات طلا را با این نماد جذاب به بهترین شکل طراحی کرده‌اند. می‌توانید با توجه به سلیقه خودتان هر کدام از این زیورآلات و یا ست زنانه بته جقه را خریداری کنید و با بسته بندی شیک و گارانتی درب منزل دریافت نمایید. تمامی زیورآلات ساخته شده با این نماد از جنس سنگ عقیق اخرایی هستند و کیفیت بسیار بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *