مقالات

طلاکوب چیست؟ | تفاوت چاپ طلا گرم و سرد

طلاکوب چیست؟ | تفاوت چاپ طلا گرم و سرد

احتمالا شما هم تا به محصولات مختلفی را دیده‌اید که روی آن‌ها یک آرم یا عبارت طلایی درج شده است. زیبایی این محصولات در تضاد میان سطح و طلای چاپ روی آن‌ها است که معمولا حالت برجسته و زیبایی را نیز به خود می‌گیرد. فرآیندی که برای چاپ ورق طلا یا طلای ذوب شده روی یک سطح انجام می‌شود، طلاکوب نام دارد. این فرآیند با روش‌های دستی و روش‌های ماشینی قابل انجام است که هر کدام بسته به تیراژ مورد نیاز، قابل استفاده هستند؛ اما در حال حاضر بسیاری از افرادی که از این روش کسب درآمد می‌کنند، از دستگاه‌های مناسب برای طلا کوبی استفاده می‌نمایند. برای آشنایی بیشتر با طلا کوبی و نحوه چاپ طلاکوب، این مقاله را تا انتها بخوانید.

طلاکوب چیست؟

طلا به عنوان یکی از فلزات پرکاربرد در صنایع مختلف شناخته می‌شود که می‌تواند کاربرد تزئینی نیز داشته باشد. طلا کوبی، یکی از کاربردهای طلا در ساخت محصولات دکوراتیو، تبلیغاتی و شرکتی است که با چاپ رنگ طلا یا ورق طلا 24 عیار روی یک سطح انجام می‌شود. فرآیندی که با کمک دستگاه یا فشار دست، امکان چسباندن رنگ و ورق طلا را روی یک سطح می‌دهد، با نام طلاکوب شناخته می‌شود.

طلاکوب در حال حاضر کاربردهای متنوعی را از آن خود کرده است و بیشتر کاربرد تبلیغاتی برای صنایع مختلف دارد. معمولا از رنگ یا فویل‌های طلایی برای چاپ طلا کوبی استفاده می‌شود. از این رو لزوما نیازی نیست که حتما ورق طلا یا طلای ذوب شده مورد استفاده قرار گیرد. از این رو در مواقعی که جنبه صرفه جویی در هزینه‌ها در اولویت است، می‌توان فرآیند طلا کوبی را با کمک رنگ یا ورق طلای مایع نیز انجام داد.

دستگاه طلاکوب و انواع آن

فرآیند طلا کوبی با دو روش دستی یا ماشینی انجام می‌شود. در روش دستی فرد اپراتور وظیفه اعمال فشار روی یک سطح برای چاپ طلا روی آن را دارد؛ اما در روش ماشینی، این دستگاه است که وظیفه ایجاد فشار را دارد. در تیراژهای بالا برای چاپ طلا روی محصولات متنوع، باید از دستگاه‌های مختلف استفاده شود. در این صورت می‌توان شاهد بالا رفتن سرعت کار در حین استفاده از این دستگاه‌ها بود. این دستگاه‌ها حداقل قادر به چاپ 25 متر در دقیقه طلا روی یک سطح هستند که این موضوع برتری آن‌ها را نسبت روش دستی طلا کوبی اثبات می‌کند.

دستگاه طلاکوب بسته به اینکه چگونه فشار را روی سطح اعمال می‌کند، به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شود. این دستگاه ساختار ساده‌ای دارد و به دلیل داشتن فرم روتاری، می‌تواند رنگ‌های مختلف را برای چاپ در تیراژ بالا ترکیب کند.

طلاکوب چیست؟

دستگاه طلا کوبی پنوماتیک

دستگاه طلا کوبی پنوماتیک یکی از دستگاه‌هایی است که با کمک فشار باد کار می‌کند. فشار اعمال شده بسته به جک پنوماتیک از 500 کیلوگرم تا 3 تن متفاوت است. کلیه مراحل چاپ در این دستگاه قابل کنترل و مدیریت می‌باشند.

دستگاه طلا کوبی هیدرولیک

دستگاه طلا کوبی هیدرولیک با فشار روغن کار می‌کند. فشار اعمال شده بستگی به سایز چاپ دارد، اما این فشار حداقل 3 تن در نظر گرفته خواهد شد. کلیه مراحل چاپ نیز در این روش قابل کنترل است.

دستگاه طلا کوبی دیجیتال

این دستگاه بدون نیاز به کلیشه کار می‌کند. وضعیت چاپ در این دستگاه دیجیتالی است و قابلیت چاپ داغی را ندارد. از این رو برای چاپ طلا با تیراژ پایین، از این روش استفاده می‌گردد.

طلاکوب دستی چگونه انجام می‌شود؟

طلاکوب دستی یکی از روش‌های چاپ طلا روی سطح است که با کمک ورق طلای 24 عیار قابل انجام می‌باشد. در این روش ابتدا لازم است که طرح مورد نظر برای اجرا روی سطح مشخص شود. سپس بر اساس طرح انتخاب شده، حروف چینی آغاز شوند و چسب مورد نیاز برای چسباندن ورق طلا روی سطح مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مرحله لازم است که ورق طلا با دقت حداکثری روی هر سطحی که نیاز به تزئین و طراحی دارد، قرار بگیرد.

دستگاهی به نام دستگاه طلاکوب دستی برای فشردن ورق طلا روی سطح مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین صورت که فرد با فشار روی دستگاه، ورق طلا را روی سطح می‌چسباند. روش طلاکوب دستی معمولا در مواقعی که نیاز به انجام این فرآیند با تیراژ پایین است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای چاپ طلا روی محصولات مختلف با تیراژ بالا، بهتر است که از دستگاه‌های اتوماتیک استفاده گردد.

طلاکوب دستی چگونه انجام می‌شود؟

انواع روش‌های چاپ طلاکوب

چاپ ورق طلا روی سطوح مختلف از جمله کاغذ، مقوا، کتاب و …، کاربردهای بسیار زیادی را از آن خود کرده است. به طوری که در حال حاضر این روش به یکی از بهترین روش‌ها برای طراحی کتاب، مجله و همچنین محصولات تبلیغاتی تبدیل شده است. چاپ طلاکوب، روشی است که برای چاپ لوگو یا نام یک برند روی یک محصول انجام می‌شود. به طور مثال برای چاپ هدایای تبلیغاتی با ظاهر جذاب و البته ارزش بالا، می‌توان از این روش چاپ استفاده کرد.

انواع روش‌های چاپ طلاکوب به دو دسته گرم و سرد تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. انتخاب بهترین روش، بستگی به تجهیزات موجود و همچنین محصولی که نیاز به چاپ طلا دارد، خواهد داشت. در ادامه به انواع روش‌های چاپ با طلا اشاره می‌کنیم.

چاپ طلاکوب گرم

چاپ ورق طلا روی یک محصول به روش گرم، با کمک حرارت و فشار یک لایه رنگ روی فیلم پلی استر انجام می‌شود. در واقع ورق طلای مد نظر، روی فیلم پلی استری قرار می‌گیرد و فشار دستگاه می‌تواند با کمک باد یا روغن روی سطح اعمال شود و ورق طلا را به صورت دقیق روی سطح بچسباند. در این روش از دستگاه‌های کلیشه استفاده می‌شود که فشار را به شکل موضعی به محل مورد نظر اعمال می‌کند. در نتیجه ممکن است برخی از بخش‌هایی که طلا کوبی شده‌اند، اختلاف سطح با سایر بخش‌های سطح کار داشته باشند.

چاپ طلاکوب سرد

طلا کوبی سرد، یکی دیگر از روش‌های چاپ طلا است. در روش گرم، معمولا از فرآیند ذوب کردن طلا برای بدست آوردن مایع طلا استفاده می‌شود؛ اما در روش سرد، باید از چسب و فرآیندهای دیگری برای چسباندن طلا روی سطح استفاده کرد. طلا کوبی سرد با کمک چسب انجام می‌شود. چسب دقیقا به اندازه سطحی که قرار است طلا کوبی شود، روی آن اعمال می‌گردد. سپس رنگ یا ورق طلا روی سطح قرار می‌گیرد. فقط قسمت‌هایی که دارای چسب هستند، رنگ را به خود می‌گیرند.

دستگاه‌هایی که برای چاپ طلا به روش سرد استفاده می‌شوند، معمولا ماشین‌های روتاری هستند. روش چاپ طلا سرد، یک روش ارزان‌تر نسبت به روش طلا کوبی گرم است و از نظر اقتصادی، روشی به صرفه‌تر محسوب می‌شود. با این حال کیفیت خروجی کار در این روش چندان قابل قبول نیست. همین موضوع باعث کاهش محبوبیت این روش طلا کوبی شده است.

سخن پایانی

طلاکوب فرآیندی خاص برای چاپ لوگو، نام برند و یا یک عبارت روی محصول خاص است. طلا کوبی جزء فرآیندهای جدید و مدرن برای ساخت محصولات است که می‌توان آن را با ترکیب با سایر محصولات دکوراتیو و تبلیغاتی، اجرا کرد. برای چاپ طلاکوب باید حتما از دستگاه‌های تخصصی استفاده شود تا کیفیت چاپ قابل قبول باشد. همچنین فردی که کار چاپ ورق طلا را روی سطح انجام می‌دهد، باید تخصص زیادی روی انجام این کار داشته باشد تا با بهترین کیفیت، فرآیند چاپ طلا روی محصولات مختلف را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *